Leonardo da Vinci

AB Mesleki Eğitim Programı

 

Leonardo da Vinci Programı Nedir?

 
   
Programın geçmişi
 

Leonardo da Vinci programinin ikinci asamasi, Toplulugun mesleki egitim alaninda yirmi yildir gerçeklestirmekte oldugu eylemin devamidir.

Programin birinci asamasinin hedefleri dogrultusunda ikinci asamada da programa üye devletlerin mesleki egitimin kapsami ve organizasyonu konusundaki sorumluluguna, kültürel çesitlilige ve dil çesitliligi dikkate alinarak gerçeklestirdikleri eyleme destek olmaya çalisilmaktadir. Bunun için mesleki egitim alanindaki ülkeler arasi isbirligi projeleri finanse edilmektedir.

Mesleki egitime yakin alanlardaki projelere destek saglayan diger Topluluk programlari ve girisimleri de bulunmaktadir. Komisyon ve Üye Devletler Leonardo da Vinci programi ile bu programlarin birbiriyle tutarli ve birbirini tamamlayici olmasina dikkat etmektedir. Istihdam konusundaki talimatlarda belirtilen öncelikler de göz önünde tutulmaktadir. Komisyon, Topluluk sosyal ortaklariyla müstereken sektörel düzeydeki çalismalar dahil Avrupa sosyal diyalogu ile isbirligini gelistirmeye çalismaktadir.