Leonardo da Vinci

AB Mesleki Eğitim Programı

 

Leonardo da Vinci Programı Nedir?

 
   
Hedefler
 

Programin üç genel hedefi vardir;

  1. Kisilerin, özellikle gençlerin, temel mesleki egitim içinde tüm düzeylerde beceri ve yeterliliklerinin artirilmasi; Bu hedef, istihdamin artirilmasi ve mesleki entegrasyonun/yeniden entegrasyonun kolaylastirilmasi amaciyla digerleriyle birlikte is-baglantili mesleki egitim ve çiraklik yoluyla gerçeklestirilebilir.
  2. Özellikle teknolojik ve örgütsel degisimi güçlendirmek üzere uyum saglayabilmeyi artirip gelistirmeye yönelik sürekli-mesleki egitimde ve hayat-boyu beceri ve yeterlilikler kazanmada kalitenin yükseltilmesi, bunlara erisimin iyilestirilmesi.
  3. Rekabet edebilmeyi ve girisimciligi, yeni istihdam firsatlari açisindan da, gelistirmek üzere mesleki egitimin yenilesme sürecine katilimini destekleyip artirmak. Bu çerçevede, üniversiteler dahil mesleki egitim kurumlari ile isletmeler (özellikle KOBI'ler) arasinda isbirliginin artirilmasina özel önem verilecektir.

 

Ilk iki hedef kapsaminda yenilikçi danisma ve rehberlik yaklasimlari özel önem tasir.

Söz konusu üç hedef uygulanirken;

•  Isgücü piyasasinda engelliler dahil en fazla dezavantajli konumda bulunanlarin egitim almasini kolaylastiracak uygulamalarin gelistirilmesi,

•  Egitimde ayrimcilikla mücadele etmek üzere kadin ve erkeklere esit firsatlar konularindaki tekliflere özel önem verilecektir.

Programin hedeflerinin gerçeklestirilmesinde 2000, 2002 ve 2004 için yapilan teklif çagrilarinda özel önem tasiyan öncelikler belirtilmektedir. Özellikle 2003-2004 çagrilarinda asagidaki öncelikler (Konulu faaliyetler disinda tüm faaliyet alanlarina uygulanabilir) belirlenmistir:

•  Ögrenmenin degerlendirilmesi (valuing learning),

•  Mesleki egitim ve ögretimde (MEÖ) yeni ögrenme, ögretme ve temel beceri biçimleri,

•  Rehberlik ve danisma.