Socrates/Erasmus

AB Eğitim Programı

 

Erasmus Programı Nedir?

 
   
Programın geçmişi
 
Programin Geçmisi:

Avrupa Birligi ülkelerinde uygulanan yüksekögretim sistemleri için öngörülen yapisal degisikligin niteligi ile kapsaminin belirlenmesi amaciyla atilan ilk adim olan Sorbon Deklarasyonu , Alman, Fransiz, Ingiliz ve Italyan Egitim Bakanlari tarafindan 25 Mayis 1998 tarihinde imzalanmistir. Bunu, Avrupa'daki 31 ülkenin Egitim Bakanlari tarafindan 19 Haziran 1999 tarihinde imzalanan Bolonya Deklarasyonu izlemistir.

Avrupa Birligi'nin 21. yüzyilda gerçeklestirmeyi amaçladigi hedef, tek bir Avrupa Pazari yaratarak Avrupa Birlesik Devletleri'ni olusturmaktir. Bu pazarda vatandaslarin, mallarin, hizmetlerin ve sermayenin sinir tanimadan serbest dolasimi öngörülmektedir. Ancak, Avrupa Birligi'ni olusturan devletler, Amerika Birlesik Devletleri'ndeki gibi homojen bir yapiya sahip degildir. Bu ülkelerin kültürleri, dilleri, egitim sistemleri ve vatandaslarinin düsünce tarzlari birbirinden oldukça farklidir.

Bir ülkenin egitim sistemi, o ülkenin kültürel benliginin bir ifadesidir. Avrupa Birligi ( AB ) ve Avrupa Ekonomik Alani ( AEA ) ülkelerindeki yüksekögretim sistemleri önemli yapisal farkliliklar göstermektedir.

AB 'ye aday ülke durumuna gelen Türkiye'nin yüksekögretimle ilgili olarak ileriye yönelik planlarinda, AB ülkelerinin yüksekögretimdeki egilimlerini göz önüne almasi ve bu alandaki gelismeleri yakindan izlemesi gerekmektedir .Bu programin amaci, ülkeler arasindaki sinirlarin kaldirildigi bir Avrupa'da, yüksekögretim kurumlari arasinda etkin isbirligi kurulabilmesi amaciyla su ana kadar yapilan ileriye yönelik çalismalari ortaya koymaktir.