Socrates/Erasmus

AB Eğitim Programı

 

Erasmus Programı Nedir?

 
   
Öğrenciler Ne Yapmalı?
 

Ögrenciler Neler Yapmali?

Avrupa Birligi Egitim Programlarindan faydalanmak isteyen ögrencilerin yerine getirmesi gereken bazi islemler vardir.

 Ögrenim Anlasmasi ( Learning Agreement)

Ögrenim anlasmasi, yurtdisinda yapilacak egitimin içerigini açiklayan ve ögrenci ile her iki yüksek ögretim kurumu arasinda 3 kopya olarak imzalanan anlasmadir.

Ögrenim anlasmasinda yer alan ve basariyla tamamlanan bir ders, ögrencinin kendi üniversitesi tarafindan otomatik olarak taninmaktadir. Ögrencinin yurtdisinda alacagi derslerin, kendi üniversitesindeki hangi dersler yerine sayilacaginin kendisine önceden yazili olarak verilmesinde yarar vardir.

Ögrenim anlasmasi, ögrenci yurtdisina gitmeden önce imzalanir. Ögrenim anlasmasi, ögrenci, ögrencinin kayitli bulundugu kurum ve gidecegi kurum arasinda üçlü olarak imzalanir. Bu anlasma, karsi kurum ile ev sahibi kurum arasinda Erasmus çerçevesinde önceden yapilmis olan anlasmaya tabidir.

Ögrenci, yurtdisindaki kuruma gidip egitimine basladiginda, anlasmadaki derslerden bazilarini alamayabilir. Bunun nedeni, ders programi belli oldugunda bazi derslerin çakismasi veya bazi derslerin, az ögrencinin kayit yaptirmasi sonucunda açilmamasidir. Böyle bir durum oldugunda, anlasmada yer alan bazi derslerde degisiklik yapilabilir. Bu durumda, ögrenim anlasmasinin arka sayfasinda bu tip degisiklikler için ayrilan bölümün doldurulmasi ve ögrenci ile her iki kurumdaki koordinatör tarafindan imzalanmasi gerekir.

 

Not Çizelgesi ( Transcript)

 

Yüksek ögretim kurumlari, ECTS'e katilan her ögrencinin not çizelgesini hazirlayip basvuru yapacagi her kuruma göndermek zorundadir. Ögrenci, yurtdisina gitmeden önce egitim süresince aldigi derslere iliskin not çizelgesin bir kopyasi ögrenciye verilir, bir kopyasi ise basvuru formu ile birlikte yurtdisindaki kuruma gönderilir.

 

Ayni islem, ögrenci yurtdisindaki egitimini tamamladiktan sonra , yurtdisindaki kurum tarafindan tekrarlanir. Not çizelgesinde alinan derslerin ECTS kredileri ile ögrencinin gerek ECTS notlandirma sistemine, gerekse kurumun kendi notlandirma sistemine göre almis oldugu notlar bulunur.

 

Ögrencinin Egitimine Yurtdisinda Devam Etmek Istemesi

 

Ögrencilerin bir kismi, yurtdisindaki egitimlerini belirlenen süre sonunda tamamladiklari halde kendi ülkelerine dönmek yerine, egitimlerine ayni üniversitede devam ederek diploma almayi veya egitimlerine üçüncü bir yüksekögretim kurumunda devam etmeyi isteyebilir. Bu tür istekler ancak, ilgili yüksekögretim kurumlarinin onaylariyla ve ögrencilerin diploma alma ve kayit transferi için gereken kosullari yerine getirmeyi kabul etmeleri halinde degerlendirmeye alinir.

 

Asamalari:

ECTS çerçevesinde yurtdisinda ögrenim yapmaya karar veren bir ögrencinin yapacagi ilk is, kendi takip ettigi programa sahip yüksek ögretim kurumunu belirlemektir. Bu amaçla ECTS'e katilan kurumlarin hazirladigi ve gerek kurum, gerekse ders müfredatinin yapisi ile derslerin içerikleri hakkinda bilgi veren Kilavuz'dan (information package) yararlanilir.

Gidilecek kurum belirlendikten sonra, ögrenci tarafindan basvuru formu (application form) doldurulur ve akademik tanimanin garanti altina alinmasi amaciyla ögrenci ile ögrencinin kendi kurumu ve yurtdisinda ögrenim görecegi kurum arasinda üçlü anlasma yapilir.( learning agreement)

 

Ülkeler arasindaki gerek egitim, gerekse notlandirma sistemlerindeki farkliliklar nedeniyle ögrencilerin ders yüklerinin belirlenmesinde ve aldigi notlarin transferinde bir çesit ‘ortak dil' kullanilmasi zorunludur. Bu amaçla her ders için ECTS kredisi( ECTS credit) belirlenir, alinan notlar ise ECTS notlandirma sistemi (ECTS grading scale) yardimiyla harf notuna dönüstürülür. Tüm bu islerin yapilmasinda koordinatörler aktif rol alarak hem danismanlik görevi yaparlar, hem de olusabilecek sorunlarin çözümünde yardimci olurlar.

 

2004-2005 IÇIN FAALIYET BASLIYOR

Hazirlik Dönemi'nin 1 Nisan 2004 itibariyle bittiginin ve Topluluk programlarina Türkiye'nin tam katiliminin gerçeklestiginin resmi ilani olacak olan Mutabakat Zapti'nin ( Memorandum of Understanding ), AB Komisyonu ve Türkiye tarafindan imzalanmasiyla önümüzde yeni bir dönem açilmis olacaktir.

Erasmus programina katilmaya hak kazanan yüksek ögretim kurumlarinin Komisyon tarafindan ilanini müteakiben bu kurumlara Ulusal Ajans tarafindan bir Teklif Çagrisi yapilacak ve Ögrenci Degisimi, Ögretim Elemani Degisimi, ECTS ve Degisimin Organizasyonu için hibe basvurusu yapmalarini isteyecektir. Bu basvuru 30 Nisan 2004 tarihine kadar yapilacaktir. Üniversiteler, halihazirda mevcut ikili anlasmalarinin sayilarini bildirerek potansiyel degisim miktarina göre hibe talep edeceklerdir. AB Egitim ve Gençlik Programlari Merkezi, mevcut basvurulari dikkate alarak bu alanlarda Türkiye'ye tahsis edilecek olan hibeyi adaletli bir sekilde kurumlara sözlesme yaparak aktaracak ve kaynagin etkin ve saglikli kullanimi için gerekli tedbirleri alip, yetkileri çerçevesinde takibatini yapacaktir. 2004/05 dönemi için 1300 ögrenci ve 300 ögretim elemani degisimi planlanmaktadir.