Socrates/Erasmus

AB Eğitim Programı

 

Erasmus Programı Nedir?

 
   
Karşılıklı Öğrenci Değişimi
 

1. Karsilikli Ögrenci Degisimi ( Student Mobility - SM)

Erasmus programi kapsaminda yüksek ögretimin ilk yilindaki ögrenciler hariç, doktora dahil olmak üzere ögrencilere, üniversiteler arasinda varilan ikili anlasmalar ve düzenlemeler çerçevesinde, diger katilimci ülkedeki bir üniversitede veya yüksek ögrenim kurumunda 3-12 ay egitim destegi (Erasmus hibesi) saglanmaktadir. Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ögrenci degisimi yapilir. Ancak, uygulamada lisans ve yüksek lisans düzeyindeki degisim agirliklidir.

Ögrenci ve ögretim elemani degisimi için Erasmus Ikili Anlasmasina (Erasmus Bilateral Agreement) sahip taraflardan birinin AB üyesi ülkeden olmasi gerektigi hususu, su an için üye olmayan ülke Türkiye'den olan bölüm/fakültenin anlasmali oldugu bölüm/fakültenin AB üyesi bir ülkeden olmasini zorunlu kilmaktadir.

Erasmus faaliyetlerine katilim için onay almis kurumlarin ögrencileri, ilgili kurumun uluslararasi iliskiler birimine (Erasmus Koordinatörlügü/bürosu), bir sonraki akademik dönem için basvuru yaparlar. Üniversiteler arasi ikili anlasmalar ve toplam degisim hacmine ve kaynaga bagli olarak, basvurular arasindan seçim bu birim tarafindan, Komisyon'un ve AB Egitim ve Gençlik Programlari Merkezi'nin belirledigi kistaslara göre en uygun sekilde yapilir. Degisime hak kazanan ögrenciler, kalacaklari süreye göre ve ülkeye göre idari ve mali hazirliklarini yaparlar.

Programdan yararlanmak isteyen ögrencilerin yabanci dil düzeylerini gelistirmeye dönük çalismalar yapmalari ve genel not düzeylerini olabildigi kadar yüksek tutmalarinda fayda vardir. Zira, genel basari ortalamasinda, degerlendirmenin yapildigi dönem itibariyle 2.5/4.00 veya 75/100 düzeyinin altinda olan ögrenciler degisim için basvuramazlar. Basvurabilen ögrencilerin, yüksek ögretim kurumlarinca seçilmesinde kullanilacak agirlikli degerlendirmede basari düzeyi (%50), yabanci dil durumu (%35) ve mülakat (%15) etkili olacaktir.

Programa katilmaya ve Erasmus ögrencisi olmaya hak kazanmis ögrencilere Erasmus Ögrenci Beyannamesi verilerek, bu standard metinle haklari ve sorumluluklari bildirilir.

Program, ögrenciye kismi maddi destek saglamak suretiyle, normal sartlarda yapilan ögrenci degisimini bir nevi tabana yayma islevi icra eder. Ancak bu bir tam burs olarak görülmemelidir. Sözgelimi, normalde böyle bir is için 500 birimlik aylik kaynak gerekiyorsa ve ögrenci 200 birimlik kaynaga sahipse bu programdan elde edebilecegi 300 birimlik katki ile bu degisimi yapabilme sansina sahip olmaktadir.

Ögrenci, kendi kurumuna ödedigi harç disinda, gittigi kuruma bu çesit bir ödeme yapmamaktadir. Özellikle normal sartlarda, degil yurtdisinda egitim görmeyi yurtdisina bir sekilde gitmeyi düsünemeyecek ölçüde maddi kosullari elverissiz olan ögrenciler için bu firsat çok önemli bir vizyon kazandirici boyut tasimaktadir.

Bir kisi, hayatinda ancak bir kez Erasmus ögrencisi olabilir. Dolayisiyla, önlisans, lisans, yüksek lisans yahut doktora programlarindan herhangi birine ancak bir defa katilinabilir.

Ögrenci degisimi yapacak üniversitelerden biri mutlaka AB üyesi ülkeden olmalidir. Türkiye özelinde bugün için düsünürsek, ögrencilerimiz kurumlarinin anlasmali oldugu AB ülkesi üniversitelerden birini tercih edebilirler. Bunun için, programa katilamaya hak kazanan üniversitelerin, ögrencilerine hangi üniversitelerle fakülte/bölüm bazinda ikili anlasmalar oldugu bilgisini de saglamak suretiyle, basvuru sartlari ve süreci hakkinda saglikli bilgilendirmeyi, en azindan kurumun internet sayfasini kullanarak ilan etmelidir. Ögrencinin, gittigi okulda aldigi dersler, kendi okulunda alabilecegi derslerin muadili yahut yerine saydirilabilecek nitelikte olmalidir. Ögrenci, gittigi kurumda aldigi notlari kendi okulunda saydirip dönem kaybi yasamadan egitimine devam edebilir.

Erasmus Yogun Dil Kurslari ( Erasmus Intensive Language Course EILC)

Erasmus çerçevesinde yurtdisina giden ögrencilerin dil konusunda yeterli olmalari beklenir. Ama yine de gidilen AB ülkesine göre, Almanca, Ingilizce ve Fransizca gibi yaygin olan diller disindaki Avrupa dilleri için akademik dönem öncesinde veya beraberinde düzenlenebilecek yogun dil kurslarina üç haftadan sekiz haftalik süreye kadar maddi destek saglanabilecektir. Erasmus çerçevesinde yurtdisina giden ögrencilerin dil konusunda yeterli olmalari beklenir. Ama yine de yaygin olan Avrupa dilleri (Ingilizce, Almanca ve Fransizca) disinda egitim almasi gereken ögrencilere egitim öncesinde misafir olarak gidilen ülkedeki yüksek ögretim kurumunun düzenledigi kurslara ögrenci dil seviyesine uygun olarak katilabilir. Bu düzenlenen kurslara o ülkenin ulusal ajanslari tarafindan mali destek saglanmaktadir.