Socrates/Erasmus

AB Eğitim Programı

 

Erasmus Programı Nedir?

 
   
Karşılıklı Değişim Organizasyonu
 

3. Karsilikli Degisimin Organizasyonu ( Organisation of Mobility OM )

Erasmus programi kapsaminda degisim programinda en uygun sartlarin olusturulmasi için yüksek ögretim kurumlarina destek saglanmaktadir. Sözkonusu sartlarin ve imkanlarin olusturulmasi ile asagidaki sonuçlara ulasilmaya çalisilmaktadir:

•  Ögrencilerin diger katilimci ülkelerde, isbirligi yapilan kurumlarda misafir olarak kaldiklari süreleri ve yaptiklari çalismalarin karsilikli taninmasi;

•  Ögretim elemanlarinin akademik programlara tam olarak bütünlestirilmis kisa süreli dersleri (veya görevleri) misafir ögretim üyesi sifatiyla sorunsuz verebilmesi;

•  Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) ve Diploma Eki (DS) uygulamalarinin gerçeklestirilebilmesi

Avrupa Kredi Transfer Sistemi ( European Credit Transfer System ECTS)

Avrupa Kredi Transfer Sistemi adi verilen ve Avrupa sathinda yayginlastirilan ders ve kredi saydirmayi standardlastirarak ögrenci degisimini kolaylastiran sistem sayesinde misafir olunan ülkede geçirilen zaman ve harcanan emegin ögrencinin kendi üniversitesi tarafindan tamamen taninmasi saglanmaktadir.

Erasmus programi, akademik kredi tahsisi ve transferi için gelistirilmis bir sistem olan ECTS'in tanitilmasi, uygulanmasi ve/veya yayginlastirilmasi ile ilgili etkinlikleri de desteklemektedir. ECTS destek mekanizmalari sunlardir:

•  Daha önceden ECTS için Erasmus destegi almamis kurumlara ECTS'e baslangiç destegi,

•  Erasmus Üniversite Beyannamesine sahip olup bütün lisans ve yüksek lisans programlarinda ECTS'i uygun sekilde hayata geçiren kurumlara verilen ECTS etiketi, (Ögrenci degisimi yapabilmek için ECTS Etiketi sahibi olmak sart degildir ama bu etikete sahip üniversitelerin AB Komisyonu ve ülkeleri nezdinde itibari daha yüksek olur. Bu yüzden hararetle tavsiye edilir.Bu etiketi alan üniversiteler, Komisyon'un resmi internet sitesinde yayinlanir.)

•  ECTS etiketi olan ve ECTS kredilerini biriktirmek için gerekli mekanizmalarini kurmak isteyen kurumlara saglanabilecek ECTS Kredi Biriktirme destegi,

•  Ihtiyaç halinde basvurulabilecek ECTS/DS Danismanlari ve ziyaretleri.

Diploma Eki ( Diploma Supplement - DS): Üniversiteler, mezunlarina uluslar arasi diploma islevi görebilecek olan ve alinan egitimin içerigini de ifade eden ek bir belgeyi düzenlemeye tesvik edilirler. Bu belge, özellikle Avrupa sathinda akademik seffafligi saglamak suretiyle istihdami kolaylastirabilecektir. Çünkü bu belgeyle kisi, is talebinde bulunurken diplomasinin yaninda egitim düzeyinin içerigini ve degerini resmi olarak daha iyi yansitan ek bir evrak sunmus olmaktadir.

Diploma eki, Avrupa'nin herhangi bir ülkesinde diplomanin kullanilmasi sirasinda ilgili tarafa mezun olunan programin hangi kapsamda bir egitim sagladigini göstermesi bakimindan önemlidir ve standart bazi bilgilerle birlikte ögrencinin diplomasinin yaninda ders dökümünü (transcript) ve ECTS kredilerini de içermektedir. Öncelikle, ögrencinin istemesi durumunda hazirlanmasi öngörülen diploma eki nin zamanla zorunlu hale gelmesi kuvvetle muhtemeldir. Nitekim uygulamada önde olan birçok Avrupa ülkesinde DS zorunlu hale gelmis durumdadir.