Socrates/Erasmus

AB Eğitim Programı

 

Erasmus Programı Nedir?

 
   
ECTS Nedir?
 

ECTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi)

ECTS Nedir?

ECTS, ögrencilerin kendi ülkeleri disindaki ögretim kurumlarinda belirli bir süre egitim görmelerine olanak saglayan bir notlandirma sistemdir.

Avrupa ülkelerinin egitim sistemleri arasinda farkliliklar bulunmaktadir. Ögrencilerin bir baska Avrupa ülkesinde görmüs olduklari egitimlerinin, kendi ülkelerinde de taninmasini garanti altina alarak zaman kayiplarini önlemek amaciyla AB tarafindan 1980'li yillarin sonlarina dogru ECTS gelistirilmistir.

Amaci

•  ECTS, ögrencilerin yurtdisinda aldiklari ve basarili olduklari ders kredilerinin, bir yüksek ögretim kurumundan digerine transfer edilmelerini saglar.

•  Yurtdisinda egitim yapacak ögrencilerin, ev sahibi üniversitenin kendi ögrencileriyle birlikte derslere devam etmelerini saglar. Böylece, ögrencilerin ev sahibi üniversitenin akademik hayatina aktif olarak katilimina olanak tanir.

•  ECTS çerçevesine yurtdisinda ögrenim gören ögrenciler sadece bir süre için degil, istedikleri takdirde programlarini tamamlayana kadar gitmis olduklari yüksek ögretim kurumunda kalabilirler. Ayrica dileyen ögrenciler, üçüncü bir yüksek ögretim kurumuna da yatay geçis yapabilirler. Bu tür taleplerin kabul edilip edilmemesi, diploma alma veya yatay geçis kosullarinin belirlenmesi, ilgili yüksek ögretim kurumunun yetkisindedir.

•  Yüksek ögretim kurumlari, misafir ögrencilerin akademik basarilariyla ilgili tüm konularda karar verme yetkisine sahiptirler(ders yapilari, alinan dersler, sinavlar...v.b).

Kilavuzun Hazirlanmasi ( Information Package)

ECTS'i uygulamak isteyen yüksek ögretim kurumlari, kendi kurumlarinda verilen dersler hakkinda detayli bilgi içeren ve her yil güncellestirilen bir kilavuz hazirlarlar. Bu kilavuzda ayrica, kayit-kabul islemleri, yemek ve barinma olanaklari, akademik takvim gibi, ilgili egitim kurumunu tanitici genel bilgiler de bulunur. Ayrica, yurtdisi egitimi ders içeriklerinin tam olarak bilinmesi zorunludur. Bu nedenle, söz konusu Kilavuz, ders içerikleri, derse kabul kosullari, haftalik ders saatleri, derslerin türü, ögrenme ve ögretme yöntemleri, sinav ve degerlendirme yöntemleri, notlandirma sistemi, dereceye yönelik derslerin yapisi ve dersler için belirlenen ECTS kredileri ile ilgili açiklamalarin yani sira, dersi veren bölümün tanitimina yönelik genel bilgileri de içerir.

Ilgili yüksek ögretim kurumun kendi dilinde ve Avrupa Toplulugu'nun kullandigi diger dillerde hazirlanan Kilavuz, yurtdisinda egitim görmek isteyen ögrenciler ile bu ögrencilere danismanlik yapan profesörlerin faydalanmalari için ECTS'i uygulayan diger yüksek ögretim kurumlarina dagitilir.

  Ikili Anlasmalar

- Haagse Hogeschool / Hollanda

- Hamburger Universitat für Wirtschaft und Politik / Almanya

- Katholieke Hogeschool Zuid-West-Vlaanderen / Belçika

- Universitat Hildesheim / Almanya

- Universidad Politecnica De Valencia / Ispanya

- ETSID / Ispanya

- Escuela Politecnica Superior (Universidad de Zaragoza) / Ispanya

- Hogeschool Rotterdam / Hollanda

- Albert-Ludwigs- Universitat Freiburg / Almanya

- Universitat Hannover / Almanya

- Universitat Paderborn / Almanya

- Frei Universitat Berlin / Almanya