Socrates/Erasmus

AB Eğitim Programı

 

Erasmus Programı Nedir?

 
   
Akademik Uzmanlık Ağları
 

6. Akademik Uzmanlik Aglari ( Thematic Networks TN)

Bu alanda iki tür faaliyet vardir:

a. Akademik Uzmanlik Aglari Projeleri

Akademik Uzmanlik Aglari projeleri müfredat yeniliklerini özel bir alanda karsilastirmali bir perspektiften degerlendirmek ve Avrupa'da daha genis sekilde yayilmasini temin etmeyi amaçlamaktadir. Ayrica bu program, Aglar'in ilgili oldugu akademik veya yönetim alanlarinda gelismek; ögretme metodlarinda ve materyallerinde yenilikleri desteklemek ve iyi deneyimleri daha genis sekilde uygulamasini tesvik etmek; Avrupa'daki ortak programlarin ve özel kurslarin gelismesine yardimci olmak; yüksek ögretimin ilgili disiplininin müfredatinda Avrupa seviyesinde gerçeklestirilen uzman arastirma sonuçlarininin uygulanmasina yardimci olmak; konu odakli Avrupa temali bir çalismanin sonuçlari ve tavsiyelerinin çesitli üniversitelerin müfredatlarinda göz önünde alinmasina ve ilgili disiplin veya projede kalite kriterlerini ve kalite degerlendirme metodlarini tespit etmekte yardimci olmaktadir.

Akademik Uzmanlik Aglari ayrica diger Socrates eylemlerine de katkida bulunmakta ve üniversiteler ve toplumlar arasinda diyalog olusturmaya yardimci olmaktadir.

Akademik Uzmanlik Aglari projeleri bir yillik anlasmaya dayali olmak üzere en fazla üç yil sürebilir ve her yil yenilenmek zorundadir.

b. Akademik Uzmanlik Aglari Yayma Projeleri

Yayginlastirma Aglar'i projeden ortaya çikan faydalari, özellikle o ana kadar Aglar'la dogrudan irtibatli olan kurumlar grubunun disinda da yaymayi arastirmalidir. Bu agin yaymayi planladigi ürün ve sonuçlar ispat edilmis kalitenin nihai sonucu olmak zorundadir. Bu tür projeler tek bir yillik süre ile sinirlandirilmistir.

Basvuru sekli:

Hem Akademik Uzmanlik Aglari için hem de herhangi bir Akademik Uzmanlik Aglari Yayma projesi için iki asamali seçme süreci vardir. Öncelikle ön proje teklifi sunulur (bunun için son tarih 1 Kasim'dir). Proje teklifi basarili olursa o zaman tam proje müracaatini yapmak üzere proje sahibine teklifte bulunulur (son tarih onu takip eden 1 Mart tarihidir). Hem ön teklif hem de tam teklif müracaatlari Teknik Destek Bürosu'na (TAO) yapilmalidir.